Cinsel bozukluklar, erken boşalma, aşırı cinsel uyarılmışlık, vajinismus ve ereksiyon bozukluğu gibi kategorize edilebilir.
Erken Boşalma
Erken boşalma ile ilgili olarak altta yatan problemler birden fazla olabilir. Bunlar mastürbasyon kaynaklı alışkanlık, yetersizlik duygusunun baskınlığı, suçluluk ve aceleci bir yapıya sahip olma gibi farklılaşabilir. Güncel terapi teknikleriyle erken boşalma problemi kısa sürede çözülebilir hale gelmiştir.

Ereksiyon Bozukluğu / Erektil Disfonksiyon
Erkek penisinin sertleşme güçlü olarak ifade edilebilir. Biyolojik kaynaklı bir sorun olabileceği gibi psikolojik faktörleri de oldukça fazladır. Biyolojik kaynağı tespit edilirse ilaç tedavisiyle devam edilebilir. Ancak psikolojik kökenli olduğu tahmin edildiğinde arkadaki dinamikleri irdelemek ve duygusal olarak blokaj yapan kısmı kaldırıp cinsel gücün açığa çıkmasını sağlamaya yönelik hipnotik çalışmalar yapılabilir.

Vajinismus
Vajinismus en genel anlamda kökenini çocuk yaşta cinsellikle ilgili yanlış öğrenilmiş bilgilere dayanır. Kadının vajeninin penetrasyon esnasında kasılması ve erkeğin penisini içeri almamasıdır. Kadın bu kasılmayı istemsiz bir şekilde gerçekleştirir. Bilinçdışında otomatik şekilde gerçekleşen bu durum yine bilinçdışındaki yanlış kodlanmış ilişkilenmelerin çözümlenmesiyle eski haline getirilebilir. Vajinismus için önerilen egzersiz biçimleri belirli bir yere kadar işe yarayabilir ancak vajinismusta en kısa yoldan hızlı ve etkili çözüm olarak hipnoz kanıtlanmış bir uygulamadır. 3 seans kadar kısa bir sürede vajinismus sorunu ortadan kaldırılabilir.